GNU/Linux Nedir? Linux Tarihi

Cevapla
SƙყRҽxυɳ
Onbaşı
Onbaşı
Mesajlar: 3
Kayıt: 10 Tem 2020, 22:15

GNU/Linux Nedir? Linux Tarihi

Mesaj gönderen SƙყRҽxυɳ »

GNU/Linux Nedir? Linux Tarihi

Linux ilk olarak Linus Torwalds tarafından 5 Ekim 1991 tarihinde duyurulmuştur.


Peki Kimdir Bu Linus Torwalds?

Tam adı Linus Benedict Torvalds olan Linus abimiz Finlandiya asıllı bir yazılım mühendisidir.Peki bu abimiz tam olarak ne yapmış derseniz. Kendisi Linux çekirdeğinin temellerini atmıştır.


Nedir Bu Çekirdek Mevzusu?

Çekirdek işletim sisteminin kalbidir. Temel olarak üzerinden başka yazılımların çalışmasını sağlayan bir yazılımdır diyebiliriz.


Ee Peki Linux Nedir?

Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir. İşletim sistemi nedir diye de sormazsınız herhalde

Linux'e girmeden GNU ve GPL den biraz bahsedeyim. GPL yani General Public License Türkçesi Genel Kamu Lisansı olan bu terim temel olarak yazılan yazılımların(programların) kaynak kodunun herkes tarafından okunabilmesi ve değiştirmesine olanak sağlayan bir lisans türüdür.


Bu Konunun Linux Tarihiyle İlgisi Ne?

Şöyleki Linux GPL lisansı altında dağıtılmaktadır.


Peki GNU Nedir?

GNU açılım olarak GNU NOT UNIX demektir yani GNU UNIX DEĞİLDİR anlamındadır. Peki bu Unix de ne demek? Unix bir işletim sistemi çekirdeğidir. GNU ya dönersek GNU İşletim Sistemi Projesi Richard Stallman tarafından 1983 Eylül ayında duyurulmuştur. 1984 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. GNU projesi Richard Stallman abimizin mesai arkadaşlarının geliştirdiği yazılımların kaynak kodlarını kapatması üzerine isyanı ile başlamıştır. Richard Stallman ise bir yazılım mühendisi ve dünyadaki özgür yazılım (açık kaynak kodlu) programların geliştirilmesinin öncüsüdür. Neyse Richard abimiz programların kaynak kodlarının kapatılması üzerine giriştiği bu isyan ile yeni bir işletim sistemi yazmaya karar verir. GNU projesiyle amaçlanan hedef açık kaynak kodlu bir işletim sistemi yazmaktır. Bu amaçla bir işletim sistemi için gerekli tüm araçlar yazılmaya başlanıyor. Hatta birde çekirdek geliştirilmeye başlanıyor adı GNU Hurd olan bu çekirdek ise halen tamamlanmamıştır.

GNU projesi 1992 yılına gelindiğinde çekirdek(GNU Hurd) hariç temel bütün işletim sistemi araçlarının geliştirmesini tamamlamıştı.Bu araçlardan bazıları:


GCC : GNU Compiler Collection
Kabuk (shell)
Kütüphaneler vs.

GNU projesi bir işletim sistemi için gerekli tüm araçları geliştirmişti fakat işletim sistemi için gerekli çekirdek henüz yazılmamıştı işte bu açığı Linux çekirdeği doldurmuştur. Ve GNU ile birleştirilerek GNU/Linux ortaya çıkmıştır. Linux çekirdeğinde Unix kodu bulunmamakla birlikte Unix'ten esinlenerek yazılmıştır. Bu yüzden Linux bir Unix türevi işletim sistemi olarak anılır fakat içerisinde Unix kodu barındırmaz.


Linus Torwalds ve Richard Stallman Şimdi Ne Yapıyor Derseniz

Linus abimiz halen Linux çekirdeğinin geliştiriciliğini yapıyor

Richard abimiz ise kurduğu Free Sofware Foundation (FSF) de başkan olarak çalışıyor

Cevapla